Square Profile Buna-N O-Ring - Dash 119 - Pack of 50
Brand
USA Industrials
Item #
AA2409
Mfr. Model #
ZUSAHSQ70119
Square profile O-Rings require less squeeze to make an effective seal and won’t roll or twist in moving applications. Buna-N is the most commonly used O-Ring material due to its strength and durability. It is suitable for a broad range of fluids including oils, water, and mild chemicals.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSAHSQ70119 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.103" |
| Cross Section - Fractional | 3/32" |
| Cross Section Shape | Square |
| Dash Size | 119 |
| Durometer | 70A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Diameter - Actual | 0.924" |
| Inner Diameter - Fractional | 15/16" |
| Material | Buna-N |
| Outer Diameter - Actual | 1.130" |
| Outer Diameter - Fractional | 1-1/8" |
| Pack Quantity | 50 |
| Temperature Range | -40° to 250° F |
Price
$17.07
/
pack of 50
317 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Jul 01