Square Profile Buna-N O-Ring - Dash 008 - Pack of 100
Brand
USA Industrials
Item #
AA2383
Mfr. Model #
ZUSAHSQ70008
Square profile O-Rings require less squeeze to make an effective seal and won’t roll or twist in moving applications. Buna-N is the most commonly used O-Ring material due to its strength and durability. It is suitable for a broad range of fluids including oils, water, and mild chemicals.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZUSAHSQ70008 |
| Color | Black |
| Cross Section - Actual | 0.070" |
| Cross Section - Fractional | 1/16" |
| Cross Section Shape | Square |
| Dash Size | 8 |
| Durometer | 70A |
| Grade | Standard |
| Hardness | Standard (70A - 80A) |
| Inch/Metric | Inch |
| Inner Diameter - Actual | 0.176" |
| Inner Diameter - Fractional | 3/16" |
| Material | Buna-N |
| Outer Diameter - Actual | 0.316" |
| Outer Diameter - Fractional | 5/16" |
| Pack Quantity | 100 |
| Temperature Range | -40° to 250° F |
Price
$10.53
/
pack of 100
430 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Jul 01