Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 1-1/2 " ID x 2-5/8 " OD x 9/16" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6629
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-50
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-50 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 14.8 kN |
| ID | 1-1/2" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| OD | 2-5/8" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 9.8 kN |
| Trade Number | R24-2Z |
| Width | 9/16" |
Price
$44.44
/
each
41 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23