Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 25mm ID x 52mm OD x 15mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6728
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-149
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-149 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 13.1 kN |
| ID | 25 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 11000 rpm |
| OD | 52 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 7 kN |
| Trade Number | 6205-2RS |
| Width | 15 mm |
Price
$14.92
/
each
111 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Thu. Sep 17