Sanitary Fitting - 304 Stainless Steel Dull - Butt Weld - Short 90 Degree Elbow - 1-1/2" Tube OD
Brand
USA Industrials
Item #
AE2134
Mfr. Model #
ZUSA-STF-BW-12
Connect horizontal to vertical runs of tubing. Weld these fittings to metal tubing for a permanent and flush connection that enables maximum flow through your process line. Made of corrosion resistant 304 Stainless Steel and highly polished on the interior for smooth finish that reduces the risk of bacteria growth and residue buildup.
Specifications
| Appearance | Dull |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSA-STF-BW-12 |
| Connection (A) | 1-1/2" Butt Weld |
| Connection (B) | 1-1/2" Butt Weld |
| Interior Smoothness, Ra | 32 |
| Length | 2-1/4" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Shape | 90 Degree Elbow |
| Style | 90 Degree Elbow (Short) |
| Tube Connection Type | Butt Weld |
| Wall Thickness | 0.065" |
Price
$10.70
/
each
6 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23