Machine Screw - Hex Drive Flat Head - 316 Stainless Steel - 10-32 Thread - 2 1/2" Long - Pack of 10
Brand
USA Industrials
Item #
AE9119
Mfr. Model #
ZSCRW-593
Used to fasten and join two components. Screws dig and wedge into a material and the thread cuts grooves in the fastened material, pulling fastened materials together and preventing pull-out. Flat head features a conical head and flat top, and it is countersunk for a smooth, flush surface. Hex drive has a hexagonal socket for use with an Allen wrench. 316 Stainless Steel is more corrosion resistant than 18-8 stainless steel and has excellent resistance to chemicals and salt water.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | ZSCRW-593 |
| Countersink Angle | 82° |
| Drive Size | 1/8" |
| Drive Style | Hex |
| Finish | Passivated |
| Head Diameter | 0.411" |
| Head Height | 0.127" |
| Head Subtype | Standard |
| Head Type | Flat |
| Length | 2-1/2" |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Pack Quantity | 10 |
| Screw Subtype | Standard |
| Screw Type | Machine |
| Specifications Met | ASME B18.3 |
| System of Measurement | Inch |
| Tensile Strength | 70,000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 2A |
| Thread Size | 10-32 |
| Thread Spacing | Fine |
| Thread Type | UNF |
| Threading | Fully Threaded |
Price
$13.63
/
pack of 10
250 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Wed. Aug 26