Polypropylene Plastic Rod - 2" Diameter x 1 ft. Long
Brand
USA Industrials
Item #
AD4534
Mfr. Model #
BULK-PR-PP-29
Polypropylene is an economical material with moderate resistance to water and chemicals.
Specifications
| Brand Name | USA Industrials |
|---|---|
| Brand Part Number | BULK-PR-PP-29 |
| Clarity | Semi-Clear |
| Coefficient of Friction | 0.5 |
| Color | White |
| Comparable To | Propylux, Protec, Proteus, Sanatec |
| Density | 0.033 lbs / cu. in. |
| Diameter | 2" |
| Diameter Tolerance | (-0.000" - +0.008") |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Hardness | Rockwell M85 |
| Impact Strength | 1.2 ft.-lbs/in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length | 1 ft. |
| Length Tolerance | (-1.000" - +1.000") |
| Material | Polypropylene |
| Shape | Rod |
| Specifications Met | FDA, UL 94 HB |
| Temperature Range | 0° to 180° F |
| Tensile Strength | 4,200 psi |
| Tensile Strength Rating | Poor |
| Water Absorption | 0.0001 |
| Water Absorption Rating | Excellent |
Price
$15.89
/
each
1 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27