Steel Head and Handle Tamper, 8 in x 8 in Base, 43.5 in L Handle
Brand
AMES
Item #
AI0798
Mfr. Model #
30004
- Ideal for tamping asphalt, gravel, stone, and dirt
- Sturdy, cast-steel head
- Great tool to lay down soil and make sure it is flat and established
Specifications
| Brand Name | AMES |
|---|---|
| Brand Part Number | 30004 |
| Handle Length | 43-1/2" |
| Handle Material | Steel |
| Head Length | 8 " |
| Head Material | Steel |
| Head Width | 8 " |
| Tool Type | Tamper |
| Weight | 12 lb. |
This item is temporarily unavailable.