Tamper, 10 in x 10 in, Steel, 42.25 in Hardwood Handle
Brand
AMES
Item #
AI0797
Mfr. Model #
1133700
- Ideal for packing and leveling soil, asphalt, gravel, stone, and dirt
- High-quality hardwood handle provides flexibility, durability, and strength
- The heavy, steel head makes it a great tool for heavy construction, industrial, and commercial applications
Specifications
| Brand Name | AMES |
|---|---|
| Brand Part Number | 1133700 |
| Handle Length | 42-1/4" |
| Handle Material | Wood |
| Head Length | 10 " |
| Head Material | Steel |
| Head Width | 10 " |
| Tool Type | Tamper |
| Weight | 14 lb. |
Price
$76.52
/
each
50 units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14