Original Multi-Surface Painter's Tape, 3" Core, 0.70" x 60 yds, Blue
Brand
SCOTCHBLUE
Item #
AG0026
Mfr. Model #
70006576972
- Delivers sharp paint lines.
- Removes cleanly with no residue.
- For use on walls, trim, glass and metal.
- Applies quickly and easily.
Specifications
| Adhesive Material | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Type | Painter's Tape |
| Backing Material | Paper |
| Brand Name | SCOTCHBLUE |
| Brand Part Number | 70006576972 |
| Color | Blue |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Length | 60 yds |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Thickness | 5 mil |
| Width | 3/4" |
Price
$6.36
/
each
1,000+ units in stock. Estimated to ship Fri. May 15
Need more? Estimated to ship Thu. May 14