Epichlorohydrin Foam Sheet with Acrylic Adhesive - 3/16" Thick x 12" Wide x 12" Long
Brand
USA Industrials
Item #
AI2063
Mfr. Model #
ZUSAECHSR-28
Epichlorohydrin exhibits excellent chemical and oil resistance, making it an ideal choice for gasketing material.
Specifications
| Adhesive Temperature Range | -30°F to 230°F |
|---|---|
| Backing Type | Acrylic Adhesive |
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAECHSR-28 |
| Cell Type | Closed Cell |
| Color | Black |
| Compression Deflection @ 25% | 4 psi |
| Density | 15 lbs / cu. ft. |
| Firmness | Extra Soft (0 - 4 psi) |
| Grade | Standard |
| Length | 12" |
| Material | Epichlorohydrin |
| Shape | Sheet |
| Specifications Met | ASTM D1056 2C1, FMVSS 302 |
| Temperature Range | -40°F to 300°F |
| Tensile Strength | 40 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/16" |
| Width | 12" |
Price
$34.03
/
each
2 units in stock. Estimated to ship Wed. Apr 22
Need more? Estimated to ship Mon. Apr 27