Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 17mm ID x 26mm OD x 5mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6678
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-99
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-99 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1.9 kN |
| ID | 17 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 18500 rpm |
| OD | 26 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 1.22 kN |
| Trade Number | 6803-2Z |
| Width | 5 mm |
Price
$6.70
/
each
308 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16