Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 55mm ID x 120mm OD x 29mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6673
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-94
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-94 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 67 kN |
| ID | 55 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4800 rpm |
| OD | 120 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 41.8 kN |
| Trade Number | 6311-2Z |
| Width | 29 mm |
Price
$97.43
/
each
19 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16