Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 30mm ID x 72mm OD x 19mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6668
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-89
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-89 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 25.1 kN |
| ID | 30 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| OD | 72 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 13.6 kN |
| Trade Number | 6306-2Z |
| Width | 19 mm |
Price
$32.17
/
each
60 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23