Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 25mm ID x 62mm OD x 17mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6667
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-88
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-88 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 20.3 kN |
| ID | 25 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 9500 rpm |
| OD | 62 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 10.8 kN |
| Trade Number | 6305-2Z |
| Width | 17 mm |
Price
$24.42
/
each
68 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23