Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 15mm ID x 42mm OD x 13mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6664
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-85
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-85 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 10.4 kN |
| ID | 15 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 14000 rpm |
| OD | 42 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 4.89 kN |
| Trade Number | 6302-2Z |
| Width | 13 mm |
Price
$12.58
/
each
169 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23