Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 50mm ID x 90mm OD x 20mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6660
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-81
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-81 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 34 kN |
| ID | 50 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 5700 rpm |
| OD | 90 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 22.2 kN |
| Trade Number | 6210-2Z |
| Width | 20 mm |
Price
$43.29
/
each
40 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16