Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 40mm ID x 80mm OD x 18mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6658
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-79
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-79 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 28.9 kN |
| ID | 40 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 7000 rpm |
| OD | 80 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 16.5 kN |
| Trade Number | 6208-2Z |
| Width | 18 mm |
Price
$32.85
/
each
52 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23