Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 85mm ID x 130mm OD x 22mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6649
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-70
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-70 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 48.5 kN |
| ID | 85 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 3800 rpm |
| OD | 130 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 40.8 kN |
| Trade Number | 6017-2Z |
| Width | 22 mm |
Price
$100.58
/
each
22 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16