Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 75mm ID x 115mm OD x 20mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6647
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-68
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-68 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 29.8 kN |
| ID | 75 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4300 rpm |
| OD | 115 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 30.8 kN |
| Trade Number | 6015-2Z |
| Width | 20 mm |
Price
$75.46
/
each
24 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23