Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 60mm ID x 95mm OD x 18mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6644
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-65
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-65 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 30.5 kN |
| ID | 60 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 5300 rpm |
| OD | 95 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 23.4 kN |
| Trade Number | 6012-2Z |
| Width | 18 mm |
Price
$54.49
/
each
19 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23