Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 55mm ID x 90mm OD x 18mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6643
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-64
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-64 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 29.2 kN |
| ID | 55 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| OD | 90 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 20.8 kN |
| Trade Number | 6011-2Z |
| Width | 18 mm |
Price
$48.23
/
each
37 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23