Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 40mm ID x 68mm OD x 15mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6640
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-61
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-61 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 16 kN |
| ID | 40 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 7000 rpm |
| OD | 68 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 10 kN |
| Trade Number | 6008-2Z |
| Width | 15 mm |
Price
$23.07
/
each
31 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16