Steel Open Ball Bearing - ABEC-1 - 35mm ID x 62mm OD x 14mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6585
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-6
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Open ball bearings are very efficient at dissipating heat compared to other bearings.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-6 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 14.9 kN |
| ID | 35 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 9800 rpm |
| OD | 62 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 9.3 kN |
| Trade Number | 6007 |
| Width | 14 mm |
Price
$18.86
/
each
116 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23