Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 5mm ID x 19mm OD x 6mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6634
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-55
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-55 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 2.4 kN |
| ID | 5 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 26000 rpm |
| OD | 19 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 0.89 kN |
| Trade Number | 635-2Z |
| Width | 6 mm |
Price
$5.54
/
each
347 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23