Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 4mm ID x 16mm OD x 5mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6633
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-54
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-54 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1.5 kN |
| ID | 4 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| OD | 16 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 0.48 kN |
| Trade Number | 634-2Z |
| Width | 5 mm |
Price
$5.54
/
each
15 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23