Steel Open Ball Bearing - ABEC-1 - 17mm ID x 35mm OD x 10mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6584
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-5
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Open ball bearings are very efficient at dissipating heat compared to other bearings.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-5 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 5.2 kN |
| ID | 17 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| OD | 35 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 2.8 kN |
| Trade Number | 6003 |
| Width | 10 mm |
Price
$7.86
/
each
280 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16