Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 1-1/4 " ID x 2-1/4 " OD x 1/2" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6627
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-48
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-48 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 12.8 kN |
| ID | 1-1/4" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| OD | 2-1/4" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 8.7 kN |
| Trade Number | R20-2Z |
| Width | 1/2" |
Price
$34.81
/
each
57 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16