Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 1 " ID x 2 " OD x 1/2" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6625
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-46
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-46 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 11.8 kN |
| ID | 1" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 13600 rpm |
| OD | 2" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 7.2 kN |
| Trade Number | R16-2Z |
| Width | 1/2" |
Price
$26.55
/
each
51 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16