Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 3/4 " ID x 1-5/8 " OD x 7/16" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6623
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-44
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-44 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 6.5 kN |
| ID | 3/4" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 17000 rpm |
| OD | 1-5/8" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 4.1 kN |
| Trade Number | R12-2Z |
| Width | 7/16" |
Price
$14.92
/
each
145 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16