Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 3/8 " ID x 7/8 " OD x 9/32" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6620
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-41
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-41 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 2.9 kN |
| ID | 3/8" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 32000 rpm |
| OD | 7/8" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 1.1 kN |
| Trade Number | R6-2Z |
| Width | 9/32" |
Price
$7.07
/
each
259 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16