Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 1/4 " ID x 5/8 " OD x 0.196" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6619
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-40
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-40 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1.2 kN |
| ID | 1/4" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 38000 rpm |
| OD | 5/8" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 0.51 kN |
| Trade Number | R4-2Z |
| Width | 0.196" |
Price
$6.26
/
each
335 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23