Steel Open Ball Bearing - ABEC-1 - 60mm ID x 130mm OD x 31mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6610
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-31
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Open ball bearings are very efficient at dissipating heat compared to other bearings.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-31 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 75.9 kN |
| ID | 60 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4300 rpm |
| OD | 130 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 46.8 kN |
| Trade Number | 6312 |
| Width | 31 mm |
Price
$106.88
/
each
17 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23