Steel Open Ball Bearing - ABEC-1 - 35mm ID x 80mm OD x 21mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6605
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-26
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Open ball bearings are very efficient at dissipating heat compared to other bearings.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-26 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 31.4 kN |
| ID | 35 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| OD | 80 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 17.3 kN |
| Trade Number | 6307 |
| Width | 21 mm |
Price
$41.93
/
each
46 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16