Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 17mm ID x 30mm OD x 7mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6759
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-180
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-180 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 4.19 kN |
| ID | 17 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 17500 rpm |
| OD | 30 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 2.19 kN |
| Trade Number | 6903-2RS |
| Width | 7 mm |
Price
$7.07
/
each
202 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23