Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 20mm ID x 32mm OD x 7mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6753
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-174
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-174 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 3.12 kN |
| ID | 20 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 16500 rpm |
| OD | 32 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 1.99 kN |
| Trade Number | 6804-2RS |
| Width | 7 mm |
Price
$7.86
/
each
401 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16