Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 55mm ID x 120mm OD x 29mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6746
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-167
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-167 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 67 kN |
| ID | 55 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4800 rpm |
| OD | 120 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 41.8 kN |
| Trade Number | 6311-2RS |
| Width | 29 mm |
Price
$97.43
/
each
19 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23