Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 50mm ID x 110mm OD x 27mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6745
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-166
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-166 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 60 kN |
| ID | 50 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| OD | 110 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 36 kN |
| Trade Number | 6310-2RS |
| Width | 27 mm |
Price
$72.33
/
each
23 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16