Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 20mm ID x 52mm OD x 15mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6739
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-160
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-160 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 14.8 kN |
| ID | 20 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 11500 rpm |
| OD | 52 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 6.85 kN |
| Trade Number | 6304-2RS |
| Width | 15 mm |
Price
$18.86
/
each
108 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16