Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 15mm ID x 35mm OD x 11mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6725
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-146
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-146 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 7.1 kN |
| ID | 15 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 17000 rpm |
| OD | 35 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 3.2 kN |
| Trade Number | 6202-2RS |
| Width | 11 mm |
Price
$7.07
/
each
252 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23