Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 85mm ID x 130mm OD x 22mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6722
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-143
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-143 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 48.5 kN |
| ID | 85 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 3800 rpm |
| OD | 130 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 40.8 kN |
| Trade Number | 6017-2RS |
| Width | 22 mm |
Price
$100.58
/
each
18 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23