Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 80mm ID x 125mm OD x 22mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6721
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-142
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-142 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 45.2 kN |
| ID | 80 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| OD | 125 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 37.8 kN |
| Trade Number | 6016-2RS |
| Width | 22 mm |
Price
$94.31
/
each
16 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16