Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 70mm ID x 110mm OD x 20mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6720
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-141
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-141 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 29.8 kN |
| ID | 70 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4300 rpm |
| OD | 110 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 30.8 kN |
| Trade Number | 6014-2RS |
| Width | 20 mm |
Price
$72.33
/
each
25 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23