Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 75mm ID x 115mm OD x 20mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6719
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-140
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-140 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 35.5 kN |
| ID | 75 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 4600 rpm |
| OD | 115 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 28.5 kN |
| Trade Number | 6015-2RS |
| Width | 20 mm |
Price
$75.46
/
each
14 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16