Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 10mm ID x 26mm OD x 8mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6710
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-131
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-131 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 4.32 kN |
| ID | 10 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| OD | 26 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 1.78 kN |
| Trade Number | 6000-2RS |
| Width | 8 mm |
Price
$4.71
/
each
218 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23