Steel Sealed Ball Bearing - ABEC-1 - 1-1/4" ID x 2-1/4" OD x 1/2" Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6705
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-126
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Sealed ball bearings are the best at blocking out contaminants such as dust but are poor at dissipating heat.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-126 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 12.8 kN |
| ID | 1-1/4" |
| ID Tolerance | +/-0.01" |
| Inch/Metric | Inch |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| OD | 2-1/4" |
| OD Tolerance | +/-0.01" |
| Static Radial Load Capacity | 8.7 kN |
| Trade Number | R20-2RS |
| Width | 1/2" |
Price
$35.49
/
each
41 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16