Steel Open Ball Bearing - ABEC-1 - 25mm ID x 52mm OD x 15mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6591
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-12
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Open ball bearings are very efficient at dissipating heat compared to other bearings.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-12 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 13 kN |
| ID | 25 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| OD | 52 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 6.86 kN |
| Trade Number | 6205 |
| Width | 15 mm |
Price
$14.18
/
each
148 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16