Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 17mm ID x 35mm OD x 8mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6692
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-113
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-113 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 5 kN |
| ID | 17 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 16000 rpm |
| OD | 35 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 2.9 kN |
| Trade Number | 16003-2Z |
| Width | 8 mm |
Price
$22.08
/
each
197 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16