Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 15mm ID x 28mm OD x 7mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6684
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-105
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-105 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 4.12 kN |
| ID | 15 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 18500 rpm |
| OD | 28 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 2.12 kN |
| Trade Number | 6902-2Z |
| Width | 7 mm |
Price
$6.13
/
each
242 units in stock. Estimated to ship Thu. May 14
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 16