Steel Shielded Ball Bearing - ABEC-1 - 12mm ID x 24mm OD x 6mm Wide
Brand
USA Industrials
Item #
AI6683
Mfr. Model #
ZUSAB-BB-104
Ball bearings operate with less friction compared to plain bearings which allow them to withstand higher speeds. Shielded ball bearings effectively block out contaminants such as dust.
Specifications
| ABEC Rating | ABEC-1 |
|---|---|
| Brand Name | USA Industrials |
| Brand Part Number | ZUSAB-BB-104 |
| Dynamic Radial Load Capacity | 2.78 kN |
| ID | 12 mm |
| ID Tolerance | +/-0.01 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| OD | 24 mm |
| OD Tolerance | +/-0.01 mm |
| Static Radial Load Capacity | 1.34 kN |
| Trade Number | 6901-2Z |
| Width | 6 mm |
Price
$5.34
/
each
393 units in stock. Estimated to ship Wed. May 20
Need more? Estimated to ship Wed. Sep 23